Makale

Çevresel Düzenlemeler: Evde Öğretim Fırsatları Yaratmak

Çevresel Düzenlemeler: Evde Öğretim Fırsatları Yaratmak

Çevresel Düzenleme: Evde Öğretim Fırsatları Yaratmak

Gündelik hayatın içinde öğretim fırsatları yaratarak çocuğunuzun konuşma ve iletişim becerilerini destekleyebilirsiniz. Bu öğretim fırsatları, çocuğunuzla etkileşim halinde olduğunuz her an yaratılabilir. Çocuğunuzun ilgisi öğretimi başlatmak için başlangıç noktasıdır. Öğretim fırsatlarını yaratmak amacıyla çeşitli stratejiler kullanılmaktadır. Bunlar;

1. Talep etme: Bu öğretim tekniğinde çocuktan bir şey söylemesi ya da yapması istenir, yani talep edilir. Talep etmeyi farklı durumlarda farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Örneğin çocuğunuzun farklı bir şey istediğini anladığınızda istediği şeyi hemen ona vermeyip siz nasıl ifade etmesini istiyorsanız öyle ifade etmesini sağlayabilirsiniz. Burada önemli olan çocuğunuz dil düzeyine uygun taleplerde bulunmanız. Çocuğunuzda ses çıktısı yoksa işaret etmesini talep edebilirsiniz.

2. Seçenek sunma; Çocuğunuza iki veya daha fazla nesne, oyuncak ya da etkinlik sunarak öğretim fırsatları yaratabilirsiniz. Örneğin çocuğunuzun oynamayı sevdiği iki farklı renkteki topu tutarak ona gösterip ve “Hangisini istiyorsun?” diye sorup hemen arkasından “Sarı topu mu?” yoksa “Kırmızı topu mu?” istiyorsun diye sorulması. Çocuk rengi söylediğinde topun ona verilmesidir.

3. Ulaşılmaz hale getirme: Çocuğun ulaşmak istediği nesnenin ya da durumun, fiziksel olarak ulaşılamayacağı hale getirilmesidir. Örneğin, çocuğunuzun en sevdiği oyuncağını görüp ulaşamayacağı şekilde bir dolabın üstüne konması çocuğunuzun etkileşim başlatmasına fırsat sunacaktır.

4. Sınırlı Oranda veya Parça Parça Verme: Bir bütünün, etkinliğin ya da rutinin parçalarının azar azar verilmesidir. Örneğin yap-boz parçalarının çocuğa tek tek verilmesi ya da boyama etkinliği sırasında boyaların seçenek sunularak parça verilmesi. Burada çocuk ilgi duyduğu ya da istediği nesnenin daha fazlası için bir şekilde iletişim kuracak ya da başlatacaktır.

5. Eksik bırakma: Etkinlik ya da bir eylemin tamamlaması için çocuğun ihtiyacı olan parçaların veya araç-gerecin bir kısmının çocuğa verilmemesidir. Örneğin yap-boz parçalarının bir veya birkaç tanesinin çocuğa eksik verilmesidir.

6. Şaşırtıcı ve Beklenmedik Durumlar yaratma: Ortama ya da etkinliğe uygun olmayan nesne koyularak çocuk için beklenmedik ya da şaşırtıcı durumlar yaratılmasıdır. Örneğin çocuğunuzun çorabını ayağı yerine eline giydirilmesi.