Makale

Fırsat Öğretimi: Evde Öğretim Fırsatları Yaratmak

Fırsat Öğretimi: Evde Öğretim Fırsatları Yaratmak

Fırsat öğretimi:

Fırsat öğretimi süreci, yetişkin ve çocuk arasındaki etkileşime dayanır. Bu yöntem, dil gelişiminde sorun yaşayan çocukların kendilerini ifade etmeleri, yanıt verebilmeleri ve gereksinimlerini karşılamaları için kullanabilecekleri sosyal etkileşim becerilerini kazanmalarını sağlar. Fırsat öğretimine ilişkin asıl akılda tutulması gereken nokta çocuğun ilgilendiği şeyle ilgili etkileşimde sıra almak ve etkileşim eğlenceli bir şekilde sürdürmek. Fırsat öğretimi sürecini beş aşamada yürütebilirsiniz

1. İzle ve dinle: Çocuğunuzun bir şeyle ilgilendiğini gösteren bir işaret bekleyin. Bu işaret kimi zaman bir ses, bir sözcük ya da bir bakış olabilir.

2. Katıl: Çocuğunuzun baktığı şeye bakarak, onun adını söyleyerek, yorum yaparak ya da soru sorarak başlattığı etkileşim/iletişim girişimine katılın ve daha fazlasını sergilemesi için onu destekleyin.

3. Bekle: Çocuğunuzun size tepki vermesi için ona zaman verin (3 ila 5 saniye yeterli olacaktır).

4. Destekle: Gerekliyse çocuğunuza hedeflediğiniz tepkiyi vermesi için yardım edin.

5. Onayla: Çocuğa ilgilendiği nesneyi vererek ödüllendirin.

Bu öğretim yönteminde çocuğun liderliği takip edildiği için öğretim sürecinde çocuğunuzun motivasyonu üst düzeyde olacaktır. Ancak başlarda çocuğunuz ilgi duyduğu şeye ulaşamayacağını düşünüp kaygılanabilir. Bu nedenle başlangıçta çocuğunuzun başarılı olamadığı durumlarda zorlamadan destekleme adımına geçmeniz önem taşımaktadır.