Makale

Gelişimsel Gerilik Nedir? -2

Gelişimsel Gerilik Nedir? -2

ÇOCUK GELİŞİMİNDE GELİŞİMSEL DÖNÜM NOKTALARI

Bazen bir ebeveyn olarak çocuğunuzun gelişiminin geriden geldiğini düşünebilir ve çocuğunuzun gelişimini çevrenizdeki diğer çocukların gelişimi ile kıyasladığınızda bir gecikme olduğu düşüncesiyle endişelenebilirsiniz. Bu endişe, tüm ebeveynlerin ebeveynlik süreçlerinde yaşadığı son derece normal bir endişedir.

Çocuğunuzun gelişimine ilişkin bir şüphe içindeyseniz çocuğunuzun gelişimini değerlendirmek için doğru kaynaklara ulaşmanız oldukça önemlidir. Bu noktada, çocuğunuzun gelişimini değerlendirebilmek için bilimsel temellere dayalı değerlendirme araçlarını kullanmanız ve bir şüphe durumunda uzman kişilere başvurmanız sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için büyük bir önem taşımaktadır.

Çocuk gelişiminde bazı temel gelişimsel dönüm noktaları bulunmaktadır. Gelişimsel dönüm noktaları, çoğu çocuğun belirli bir yaş aralığında yapabileceği bir dizi işlevsel beceri veya yaşa özgü görevlerdir. Örneğin, 3 aylık bir bebeğin baş kontrolü kazanmış olması, 6 aylık bir bebeğin destekli oturabilmesi beklenir. Bu dönüm noktaları kritik bir öneme sahiptir. Ancak her çocuğun bu gelişimsel dönüm noktalarına ulaşmada kendine özgü bir hızı bulunmaktadır. Kimisi bu gelişimsel dönüm noktalarına daha hızlı ya da daha yavaş ulaşabilmektedir. Dolayısıyla, küçük ya da geçici gecikmeler genellikle bir alarm sebebi değildir. Ancak bu gelişimsel dönüm noktalarına ulaşmada devam eden bir gecikme veya birden fazla bir gecikme söz konusuysa bu durum mümkün olan en kısa sürede kontrol altına alınmalı ve uzman kişilere başvurulmalıdır.