Sınav Kaygısı odaklı Çocuk-Aile Danışmanlığı

Sınav Kaygısı odaklı Çocuk-Aile Danışmanlığı

Sınav Kaygısı odaklı Çocuk-Aile Danışmanlığı

"Güçlü Aile, Güçlü Çocuk" sloganıyla, ÖZEL PİLUMUNUS AİLE DANIŞMA MERKEZİ, Sınav Kaygısı olan çocukların, ebeveynlerinin ve öğretmenlerinin desteklenmesinde aile merkezli bakış açısı ile aile danışmanlığı temelinde alanında uzman ekibi ile gelişimsel/eğitsel/davranışsal tanılayıcı, eğitici, geliştirici ve rehberlik edici hizmetler sunar.

Sınav kaygısı bir sınav veya sınanma durumu söz konusu olduğunda öğrencinin aşırı kaygı duyması ve bu nedenle gerçek performansını sergilemesini engelleyen huzursuzluk verici bir duygudur. Bu duyguya çoğu zaman sıcak basması, hızlı kalp atışı, karın ağrısı, baş ağrısı veya dönmesi gibi çeşitli bedensel yakınmalar eşlik eder. Ayrıca kaygı yaşayan öğrencinin uyku düzeni ve iştahı bozulabilir. Gece kâbusları, umutsuzluk ve çaresizlik duyguları ortaya çıkabilir. Bedensel olarak iyi hissetmemesi ebeveynleri ve arkadaşlarıyla ilişkilerinde tahammülsüz ve sinirli olmasına yol açar ve böylece ilişkileri de bozulmaya başlar. Sınav kaygısı yaşayan öğrenci sınavlardan korkar, aklı sürekli sınavdaki başarısıyla meşguldür. Adeta hayatını askıya alır ve sınav kaygısını yenmek için çok daha fazla çalışıp başarılı olmak ister. Ancak bu kaygı öğrencinin fazla çalışsa da başarılı olmasını engeller. Böylece bir kısır döngü başlar ve öğrenci bu kısırdöngü içinde adeta sıkışıp kalır.

Sınav kaygısı çoğu zaman sınav sırasında ortaya çıkmakla birlikte asıl neden sınavın kendisi değil sınavın öğrenci için ne anlama geldiği ile ilgilidir. Öğrencinin geçmiş deneyimleri, ailesiyle, öğretmenleriyle ve arkadaşlarıyla kurduğu ilişkiler, özgüven eksikliği, değersizlik duyguları gibi bir çok faktör sınav kaygının nedenleri arasında yer alır. Dolayısıyla sınav kaygısı önemli bir psikolojik sorundur ve müdahale gerektirir. Bu nedenle sınav kaygısıyla başa çıkmanın en önemli yollarından birisi öğrenciyle ve ailesiyle psikolojik danışma veya aile görüşmesi yapmaktır. Kaygının nedenleri ortaya çıkarıldığında başa çıkmak da kolaylaşmaktadır. Ayrıca sınav sırasında öğrencinin nefes egzersizleri veya bedensel rahatlama teknikleri gibi yöntemleri öğrenmesi sınav sırasında kaygının yatışmasına yardımcı olan teknikleri öğrenmesi yarar sağlamaktadır.

Siz de çocuğunuzda sınav kaygısına  ilişkin sorun olduğunu düşünüyorsanız, Merkezimizden sınav kaygısına ilişkin değerlendirme talebinde bulunabilir, sınav kaygısı sorunları odaklı çocuk-aile danışmanlığı hizmetinden yararlanabilirsiniz...